воскресенье, 2 декабря 2018 г.


Конспект уроку для учнів 5 класу
Тема: О.С.Пушкін «Казка про мертві царівну  і сімох богатирів».
Система образів.
Мета:
спрямувати учнів до розуміння особливостей побудови та поетичної мови пушкінської казки;
розвивати вміння учнів порівнювати та характеризувати героїв казки;
виховувати кращі людські якості

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок

Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми та мети уроку
Вступне  слово вчителя
В казках дуже часто герої мають виконати певні завдання, щоб досягти своєї мети. От і ми з вами, щоб знайти ключове слово нашого уроку, маємо виконати завдання.
Робота в парах
Розгадай кросворд, який нам допоможе дещо пригадати про видатного російського поета. О. Пушкіна
1.Назвіть ім’я видатного російського поета, автора «Руслан і Людмила» (Олександр)
2. Назвіть учбовий заклад, де навчався поет (ліцей)
3. Розповідач казок  у «Вступі до поеми  «Руслан та Людмила» (кіт)
4. До якого жанру належить твір «Руслан та Людмила» ? (поема)
5.Науковий персонаж лукомор’я (Русалка)
6. Злий персонаж казки «Казка про мертву царівну і сімох богатирів» (Цариця)
7. Хто проживав у будинку в який потрапила царівна? (богатирі)
8.Чим пригостила Цариця царівну ? ( яблучком)
9. Чарівний предмет до якого зверталася Цариця ( дзеркало)
10. Жінка,яка познайомила Олександра Пушкіна з фольклором ( няня)
11.Найпопулярніший жанр фольклору (казка)



1.
О
Л
Е
К
С
А
Н
Д
Р



2.
Л
І
Ц
Е
Й






3.
К
І
Т









4.
П
О
Е
М
А









5.
Р
У
С
А
Л
К
А




6.
Ц
А
Р
И
Ц
Я



7.
Б
О
Г
А
Т
И
Р
І





8.
Я
Б
Л
У
Ч
К
О





9.
Д
З
Е
Р
К
А
Л
О





10.
Н
Я
Н
Я






11.
К
А
З
К
А





















Слово вчителя    
·        Яке ключове слово у вас вийшло?
·        Що ми на називаємо казкою?
·        Назвіть основні ознаки літературної казки
ІІІ. Актуалізація опорних знань.  Прийом «Переплутанка»
Знайдіть помилки в переказі казки О.С.Пущкіна « Про царівну і сімох богатирів».
Було цариці дві дочки – рідна і нерідна. Мачуха не злюбила падчерку за її красу та наказала сторожі кинути її в темницю. Царівна втекла за допомогою Чорнявки у ліс, там знайшла терем із сімома богатирями й стала їх названою сестрою:доглядала дім, пекла, варила. Брати полюбили царівну й посварилися через це – кожен хотів узяти її за дружину. А тут царицине дзеркальце виказало  цариці – мачусі, де знаходиться царівна. Зла цариця послала сторожу. Сім богатирів хоробро захищали царівну,  але полягли в бою і царівна цього не витримала й померла. І тут нагодився королевич Енисей, поцілував царівну і вона ожила. І жили вони потім довго та щасливо.
ІУ. Формування вмінь та навичок.
·        Виразне читання та обговорення епізодів.
1.     Опис юної царівни. (Чому автор порівнює царівну з квіткою?) Опис мачухи ( на чиєму боці симпатії автора? Як ви це зрозуміли?)
2.     Розмова мачухи і дзеркальця ( З якою інтонацією потрібно читати слова мачухи? Як необхідно читати слова дзеркальця? За допомогою яких художніх засобів передається характер мачухи?)
3.     Царівна у незнайомому теремі. (Як поводить себе дівчина у незнайомому місці? Як  це її характеризує?)
4.     Зустріч царівни та богатирів. (Яка риса  характеру царівни проявляється під час зустрічі з богатирями?)
·        Овал: М А Ч У ХА 
К Р А С И В А 


Заздрісна
Ревнива
Пихаста
Самозакохана
Зла
Жорстока

Висновок:
Красива зовні , але потворна в душі.
Несе оточуючим нещастя та смерть


Овал: Ц А Р І В Н А
К Р А С И В А 
Негордовита
Добра
Щира
Скромна
Вихована
Привітна
Працелюбна
Доброзичлива
Вірна своєму коханню
Висновок: 
нагадує героїню народних казок
внутрішня краса відповідає зовнішній


Складання порівняльної характеристики царівни та мачухи













-         Який художній засіб використовує автор зображуючи цих персонажів?
-         Що називається антитезою?
·        Перегляд  ілюстрацій учнів до образів казки
·        Складання характеристики образу королевича Енісея
-         Яку роль виконує королевич Енісей?
-         Як ви ставитесь до королевича Енісея?
-         Які народні традиції помічені у створенні образу персонажа?
-         Як до героя ставиться автор?
-         Прочитайте уривки (напам’ять) звертання королевича до Сонця, Місяця, Вітру. Навіщо автору потрібні ці епізоди?
У.Закріплення вмінь та навичок
-         Яка головна ідея казки? (Злі та підступні люди не зважаючи на тимчасовий успіх гинуть, а добрі та благородні після важких випробувань, подолань численних перешкод, невдач і страждань виходять переможцями).

УІ. Домашнє завдання
         Дати відповідь на запитання : чи змогла б царівна вибачити мачусі?

Комментариев нет:

Отправить комментарий