Конспекти уроків для учнів 5 класу
Тема. Японська народна казка «Іссумбосі або Хлопчик –мізинчик»
Тема. Японська народна казка «Іссумбосі або Хлопчик –мізинчик»
Мета уроку: оглядово ознайомити
учнів із своєрідністю японської культури, вчити розповідати про народні звичаї
Японії; пригадати визначення понять «народна казка», «мандрівний сюжет»;
розвивати навички
виразного читання казки та вміння переказувати прочитане, опрацювати зміст
японської народної казки «Іссумбосі або «Хлопчик – мізинчик», акцентувати увагу
на її гуманістичному настрої;
виховувати любов до
читання, співчутливе ставлення до людей та віру у власні сили.
Обладнання: підручники,
тексти творів, ілюстрації із зображенням краєвидів Японії.
Тип уроку: засвоєння нових
знань.
Зміст уроку
I.
Повідомлення теми і мети уроку.
Слово вчителя. Сьогодні на
уроці ми здійснимо уявну подорож до далекої країни – Японії, ознайомимося із
цікавою японською народною казкою. Але ми повинні підготуватися до подорожі.
Тому пригадаймо разом, що ми знаємо про цю країну світанкового сонця.
II.
Мотивація навчальної діяльності.
Бесіда з учнями.
-Назвіть столицю Японії
(Токіо)
-Згадайте символи
японської культури.
- Як називається
мистецтво складання букетів? (ікебана)
- Як японці назвали
боротьбу товстунів? (сумо)
- Чи знаєте ви назву
японської вишні? (сакура)
- Як по-іншому
називається мистецтво виготовлення паперової іграшки? (орігамі)
- Назвіть вид
національного одягу Японії (кімоно)
- Згадайте,
як називають японську мініатюрну скульптуру (нецке)
III.
Сприйняття нового матеріалу
1. Коментоване
читання казки ( учні читають та звертаються за порадою до підручника, щоб зрозуміти
значення незнайомих слів)
2. Колективне
складання плану казки.
План
1. Довгожданий
синочок Іссумбосі
2. Батьки відпускають
хлопчика до столиці
3. Іссумбосі йде на
службу до вельможі
4. Господарі полюбили
хлопця за працьовитість і кмітливість
5. Хоробрий Іссумбосі
рятує доньку вельможі від чудовиськ
6. Чудесне
перетворення хлопчика- мізинчика на вродливого юнака
7. Щасливий
фінал казки.
3. Стислий
переказ казки за планом
4. Бесіда за
змістом казки.
·
Що вас приваблює в цьому героєві?
·
Чи хотіли б ви мати такого друга? Чому?
·
Якими ще чеснотами наділений хлопець?
·
За що доля подарувала йому таке щастя?
Самостійна робота
учнів «Увага : пошук!».
П’ятикласники отримують завдання знайти
у творі ознаки чарівної казки.
IV.
Підсумок уроку.
·
Пригадайте, як називається казковий сюжет, що
зустрічається в різних народів?
·
Як ви гадаєте, які риси варто виховувати в собі, щоб
перемагати негаразди і досягти успіху?
V.
Домашнє завдання.
1. Дати відповіді на
запитання у підручнику
2. Індивідуальні
завдання.
Для групи художників:
створити ілюстрацію до твору.
Для групи
дослідників: знайти подробиці казки, що вказують на її японське походження.
Зацікавлення учнів
темою наступного уроку
·
Чи хотіли б ви, друзі, мати чарівний пензлик? Герой
казки, яку ми читатимемо наступного уроку, мав такий пензлик, а що він ним
намалював, ми незабаром дізнаємося . З нетерпінням чекатиму наступної зустрічі
з вами, аби ми разом відкрили цю таємницю.
Тема. Китайська народна казка «Пензлик Маляна».
Поетизація мистецтва й уславлення образу митця у казці. Значення
фантастичних елементів.
Мета: розширити
кругозір учнів, ознайомивши їх з короткими відомостями про Китай, його культуру,з текстом
народної казки; показати силу мистецтва та його вплив на оточуючий світ; вчити аналізу творів літератури та живопису, аналізувати
вчинки героїв; виховувати естетичний смак, потяг до прекрасного і прагнення долати перешкоди на шляху до успіху.
Обладнання: текст казки «Пензлик Маляна».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і
формування на їхній основі вмінь і навичок.
Хід уроку:
І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Оголошення теми , мети, завдань уроку.
І1.Підготовка до сприймання навчального
матеріалу.
1 Слово вчителя.
Сьогодні ми вирушаємо в далеку Піднебесну
країну, у дивовижний світ Давнього Китаю. І не тому, що китайський народ
створив казку про Маляна і його чудовий пензлик, а ще й тому, що Китай – це
країна великої і мудрої культури. Китай – це осередок однієї з найдавніших людських
цивілізацій. Отже мають велику за обсягом, образну і розвинену усну народну
творчість. Китайці пишуть ієрогліфами – невеликими малюнками, які означають
склади і цілі слова. Такими ієрогліфами записана й китайська народна казка
«Пензлик Маляна».
2. Повідомлення учня «Відомості про географію Китаю»
Китай – одна з найстародавніших держав на земній кулі.
Китай – держава в Центральній та Східній Азії, на
сході омивається водами Жовтого, Східно – Китайського і Південно – Китайського
морів Тихого океану. ЇЇ площа – 9,6 мільйона квадратних кілометрів. Населення –
близько 971 мільйона чоловік. Столиця – Пекін. Китай має 22провінції і 5
автономних районів. У Китаї багата рослинність, у тому числі й рідкісна; є
чимало природних копалин. Тут розташовані найвищі у світі гірські системи –
Гімалаї, Сино – Тибетські гори та інші, знаменита гора Джомолунгма висотою
близько 9 тисяч метрів над рівнем моря. Найбільші річки – Янцзи, Хуанхе.
Люди вирощували рис, чай, кавове дерево, кокосові
пальми, банани, бавовник.
3. Повідомлення учня «Матеріальна і
духовна культура Давнього Китаю»
Китайський народ у давні часи збагатив світову
культуру і науку багатьма видатними відкриттями.
Китай – батьківщина компаса (ІІІст. до н.е.), за
допомогою якого ми можемо орієнтуватись на місцевості.
Китай – батьківщина паперу (105 р. н.е.). Китайці
навіть перші випустили друковану газету.
Китай – батьківщина пороху (відомий з Хст.н.е.), з
яким ми повинні бути дуже обережні, коли маємо справу з піротехнічними
виробами.
Китай – батьківщина шовку. Існував навіть Великий
Шовковий шлях, яким цю чудову тканину вивозили до інших країн.
Китай – батьківщина чаю. Зараз це найпопулярніший
напій у світі.
Високого рівня досягла астрономія, математика,
медицина, техніка.
Ще одна видатна споруда – Велика китайська стіна (221
– 207рр. до н. е.).
Релігія в Китаї – переважно буддизм.
Література Китаю
– одна з найдревніших у світі. Від І тисячоліття до нашої ери збереглася
«Шицзин» («Книга пісень») – скарбниця народних пісень, ритуальних гімнів, од.
Народ Китаю складав пісні, легенди, казки, в яких дракон символізував владу, а
фенікс – безсмертя. Ще в давні часи високого рівня розвитку досягли також
образотворче мистецтво, музика, театр.
Це народ талановитий. Відомо, що один з багатіїв мав у
Пекіні сад, де ювеліри створили штучний виноградник із золота, срібла і
коштовних каменів. Майстри виготовляли чудові художні вироби, відомі у всьому
світі: глиняні іграшки, декоративні вази, віяла, прикрашені узорами скриньки,
розшиті різнобарвним шовком панно, різьблені вироби з кістки слона, з коштовних
каменів.
4. Словникова робота: реманент,
імператор, мотика, панно.
5. Читання казки «Пензлик
Маляна» вчителем.
ІІ. Засвоєння нового матеріалу.
Ми здійснили невелику подорож до Китаю і
познайомилися з його культурою, ознайомились з казкою.
1. Бесіда:
- Ваші враження від прочитаної казки.
- Що сподобалось у казці? Чому?
2. Бесіда з елементами цитування.
(Учні переказують текст від першої особи)
·
Як звали головного героя і чому?
·
Про що він мріяв? Що заважало здійсненню
його мети?
·
Що вразило вас в епізоді зі школою і
вчителем? Передайте від першої особи відчуття Маляна?
·
Які картини створював юний художник? (
Запис на дошці: птах, риба, реманент, драбина, білогривий конь, лук, стріли, журавель…)
·
Чому Малян зображує саме рибок і пташок?
( У Давньому Китаї народилося вчення Фен – Шуй –« вітер і вода» - це мистецтво
і наука про життя людини в гармонії з собою і оточуючим світом. Тому в
китайській казці образи – символи, пов’язані з водою і повітрям, не випадкові.)
·
А яких фантастичних риб і птахів ви
знаєте з інших казок?
·
Для чого описується сон?
·
Як допомагав пензлик Маляну?
·
Що Малян намалював першим? А чому потім
став малювати реманент для селян?
3. Робота в групах.
1 група:
·
Що ви дізналися про поміщика? (Дібрати
слова з тексту).
·
Чому він відмовився малювати поміщику?
·
Як Маляну вдалося перемогти його?
·
Чому він не домальовував свої картини?
·
А як ви поясните «оживлення» журавля?
2 група:
·
Що ви дізналися про імператора?
·
Чому імператор хотів, щоб Малян зобразив
саме Дракона і Фенікса?
·
Чому в руках імператора малюнки
перетворювалися на жахі?
·
Мистецтво і злочин несумісні. Що наказав
малювати імператор Маляну, коли той погодився взяти в руки пензлик?
·
Що змусило імператора випустити Маляна на
волю?
·
Чому хлопець створив великі хвилі?
Підсумок: Які сходинки були у героя на
його шляху до успіху?
праця
боротьба
праця(допомога іншим)
диво
праця(вчення)
мрія
4. Бесіда: Які
фантастичні елементи зустрічались у казці?
Яку роль виконують вони у казці?
6. Творче завдання.
Слово вчителя. Якщо б до ваших рук потрапив чарівний
пензлик, що б ви намалювали?
ІІІ. Рефлексія. Підсумкова евристична бесіда.
·
Які риси характеру притаманні юному
художнику?
·
Доведіть прикладами з тексту, що Маляна
був кмітливий і сміливий хлопець.
·
Чому казка має таку назву? Яку назву
казці дали б ви?
·
Чому вчить ця китайська народна казка?
І\/. Домашнє завдання: скласти план
до характеристики образу Маляни
Завдання. Пояснити вибір і розтлумачити
значення прислів’їв.(усно)
·
Наша пісня – панам горе.
·
Діло майстра величає.
·
Багатий скаче, а бідний плаче.
·
Бідність – не гріх.
·
Панська просьба рівно з наказом ходить.
·
Багач з бідного живе.
·
Бідному завжди вітер в очі.
·
Бідняк робить, а багачеві родить.
Комментариев нет:
Отправить комментарий