понедельник, 18 марта 2019 г.

Конспект уроку 11 клас


 Тема. Своєрідність світобачення та його художнє втілення в оповіданні Франца Кафки «Перевтілення». Грегор Замза і його родина. Особливості стилю письменника
Мета: допомогти учням усвідомити зміст, ідейно-художні особливості оповідання Ф. Кафки та його стилю; розвивати навички роботи з текстом, удосконалювати вміння учнів формулювати та обґрунтовувати своє ставлення до прочитаного; сприяти вихованню найкращих моральних якостей.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
— Відомий французький драматург XX ст. Ежен Йонеско писав: «Я відкрив Кафку доволі пізно. Перше, що я прочитав (це було «Перевтілення»), вразило мене… Я тільки відчував за всім цим щось жахливе, що може статися з кожним із нас, хоч це й представлено в цілком ірреальній формі… я зрозумів, що кожен із нас може стати чудовиськом, що в кожному з нас причаїлася така можливість. Чудовисько здатне вилізти назовні в будь-який момент. І тоді з нами відбудеться перевтілення. Інакше кажучи, чудовисько, що причаїлося всередині нас, здатне перемогти. Адже людська юрба, цілі нації періодично втрачають людську подобу: війни, повстання, погроми, різанина, колективні злочини, диктатура, репресії. І це частина тих форм, у яких виявляється наша потворність…» Про ці проблеми ми й поговоримо на уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
♦ Розкажіть про кафкіанський світ, життя, переконання і творчість письменника.
♦ Поясніть зізнання Кафки: «…Я живу у своїй родині більш чужий, аніж найчужіший».

IV. Формування вмінь і навичок
1. Евристична бесіда за змістом твору
♦ Грегор Замза — головний герой твору. Що з ним трапилося?
♦ Що вражає в його перевтіленні? (У душі залишився людиною, яка мислить, страждає.)
♦ Як ми дізнаємося про події у творі? (Через передачу думок самого героя, фіксацію потоку свідомості)
♦ Ким був Грегор до перетворення?
♦ Який це тип людини, на ваш погляд? («Маленькоі» людини, сірої, непримітної)
♦ Як ставився Грегор до своєї родини, що він для неї робив?
♦ А як поставилися до Грегора його рідні? Як змінювалися їхні стосунки з часом? (Грегор усе більше турбувався, переживав за сім’ю, а його рідні все більше його ненавиділи, бо він їх обтяжував.)
♦ Що спонукає Грегора піти з життя?
♦ Що, на ваш погляд, найстрашніше у творі? (Ніхто з близьких не співчуває нещасному.)
♦ Чи мав герой шанси на спасіння? (У казці — так, у творі Кафки — ні, бо героя оточують байдужі, жорстокі люди.)
♦ У чому суть іронії письменника? Чи зменшує вона трагічну силу страждань Грегора? («Комаха» бореться за суто людські привілеї: духовне життя, соціальний статус, власну гідність. Це надає комічної тональності боротьбі. Але іронія поєднана з глибоким трагізмом у зображенні людського існування.)
2. Спостереження над текстом новели
Бесіда
♦ Яка головна метафора твору? (Перетворення людини на комаху, чудовисько)
♦ Чому автор зберігає розміри людського тіла героя після перевтілення? (.Величина тіла — величина душі. Пригніченість, зневіра, відчай, зацькованість — це від комахи; розуміння близьких, любов до них, спогади дитинства, юності — це від людини. Залишаючи Грегорові розмір тіла людини, Кафка ніби дає шанс йому на повернення до колишнього стану, яке могло б, напевне, статися завдяки любові й терпінню ближніх, але не сталося. У жорстокому світі самотня людина-комаха приречена на загибель.)
♦ Які художні деталі використовуються у творі? Поясніть їхню роль. (Позолочена рамка на малюнку дами — фальш світу, що про нього мріє герой; висока конторка, на якій сидить шеф, — символ влади та відстані між начальником та підлеглим; гігантська багатоніжка із кволими лапками — німий відчай зрадженого життя та ін.)
♦ У чому полягає притчевість новели? (Ця новела — засторога від жорстокості, бездушності, нетерпимості та байдужості.)
3. Визначення ролі деталей в оповіданні (у групах)
Завдання для 1-ї групи. Дібрати цитати про інтер’єр, який оточує Грегора, зробити висновки.
Завдання для 2-ї групи. Визначити, які кольори зустрічаються у творі, які переважають; пояснити їхнє символічне значення. Завдання для 3-ї групи. Визначити роль музики у творі.
4. Колективна характеристика головного героя Грегора Замзи










Грегор Замза
Події
Риси характеру
• Комівояжер Грегор Замза з невідомих причин перетворився на комаху. Він сприйняв своє перевтілення покірно, мислить і відчуває, як людина й прагне це довести родичам.
• Покірний Грегор-комаха збунтувався, коли з його кімнати почали виносити меблі. Він намагався захистити власне право на людське існування й гідність, але зазнав поразки.
• Почувши гру сестри на скрипці, Грегор покинув своє сховище, щоб показати, що він зберіг здатність відчувати музику, прекрасне. Але родина сприймає його дії вороже
Працьовитий, сумлінний, відповідальний, турбується про родину, має гідність, покірний, чутливий до прекрасного

Висновки. Грегор Замза — «маленька людина», безсила перед жорстокістю світу і його абсурдністю, але до кінця зберігає шляхетність, гідність та інші найкращі людські якості.

V. Закріплення знань, умінь і навичок
Моделювання ситуації
• Створіть модель долі сучасної людини, яка опинилась у ситуації, що нагадує символічну картину перевтілення в новелі Ф. Кафки. (Хворий на СНІД чи іншу невиліковну заразну хворобу; людина з алкогольною, наркотичною чи ігровою залежністю тощо)

VI. Домашнє завдання
Знати зміст оповідання Кафки «Перевтілення». Уміти його аналізувати.
Дібрати матеріали для написання контрольного твору за оповіданням «Перевтілення» 
VII. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
• Найбільше мене вразило…
• Я вважаю ситуацію з «перевтіленням»…


Конспект уроку 9 клас


Тема.  Волелюбні мотиви та протистояння образів персонажів у вірші Гете «Прометей». Образ Прометея
Мета: проаналізувати з учнями вірш Ґете «Прометей», виокремити головні мотиви твору, схарактеризувати образ Прометея; розвивати аналітичне мислення, усне мовлення, творчі здібності, вміння працювати в парі; прищеплювати естетичний смак, інтерес до творчості Ґете.
Компетентності, що формуються: предметні — уміння розкривати ідею твору
Й. В. Ґете «Прометей», аналізувати мотиви вірша та образ Прометея
в ньому; ключові — математична компетентність (уміння перетворю-
вати інформацію з однієї форми в іншу (складати таблицю, схему)), уміння
вчитися впродовж життя (уміння постійно поповнювати словниковий за-
пас; читати, використовуючи різні види читання (вибіркове); користуватися
різними джерелами довідкової інформації (словником)).
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу та первинного закріплення знань, умінь,
навичок.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Бесіда
1. Яких персонажів давньогрецьких міфів ви знаєте? Історія
якого з них справила на вас найбільше враження? Чому?
2. Пригадайте та перекажіть міф про Прометея.
3. У якому творі давньогрецької літератури відображено події
цього міфу?
4. Який епізод із життя титана представив Есхіл у трагедії
«Прометей закутий»?
Слово вчителя
ПЛАН
1. Основні версії міфу про Прометея.
2. Образ Прометея в давньогрецькій літературі.
3. Образ Прометея в європейській літературі XVIII—XIX ст. Вірш Й. В. Ґете «Прометей».
IV. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Виразне читання твору
Учні по черзі виразно читають вірш Й. В. Ґете «Прометей» (у перекладі М. Бажана).
Бесіда
1. Яке враження справив на вас твір?
2. У якій формі побудовано вірш? (У формі монологу Прометея.)
3. До кого звертається Прометей?
4. Чому, на вашу думку, поет обрав форму оповіді від особи Прометея?
5. Які мотиви міфу відтворені у вірші?
Словесне малювання
Як ви вважаєте, де та за яких обставин Прометей промовляє свій монолог до Зевса? Опишіть картину, яку ви уявили.
Виконання завдань
1. Запишіть, у чому сутність конфлікту між Прометеєм і Зевсом.
2. Схарактеризуйте образ Прометея у творі. Запишіть, які риси характеру та особливості вдачі героя постають із його монологу.
Бесіда
1. Які почуття героя до богів і до людей передано у творі?
2. Які художні засоби використав перекладач Микола Бажан для відтворення почуттів героя?
3. Чому, на вашу думку, у вірші не використано риму?
4. Як ви розумієте останні рядки твору? У чому Прометей вбачає сенс життя?
5. Чому дослідники говорять про волелюбні мотиви вірша?
6. Які ще мотиви ви можете виділити у творі?
7. Визначте ідею твору.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО НА УРОЦІ
Проблемні питання
1. Що нового вніс Й. В. Ґете в інтерпретацію образу Прометея?
2. Як ви вважаєте, що приваблювало поетів, письменників
і драматургів, зокрема Ґете, в образі Прометея?
3. Чому образ титана став «вічним»?
Заключне слово вчителя
Творчість Ґете стала завершальним етапом німецького та європейського Просвітництва. У березні 1832 року, підбиваючи підсумки свого життєвого шляху, митець у листі до німецького філолога В. Гумбольдта писав: «Найвищий геній — той, хто в себе все вбирає, все вміє засвоїти, не зашкоджуючи власному призначенню…»
Переймаючись проблемами тогочасної Німеччини, закладаючи основи національної німецької літератури, митець разом з тим писав про людину і світ у широкому, всесвітньому масштабі. Його хвилювали глобальні питання людства, він прагнув пізнати сутність загального буття, природи, мистецтва й відповідно до цього визначити місце та призначення особистості. За словами самого Ґете, «єдине, що
нам слід робити, це заглиблюватися в самих себе». «Заглибленню» у світ і в людину письменник присвятив усе своє життя.
VI. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Вивчити напам’ять оду «До радості» Ф. Шиллера.
Індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення про естетичні
погляди Ф. Шиллера.

Конспект уроку 5 клас


Тема. Персонажі казки «Пані Метелиця» як носії моральних цінностей.
Розвиток мовлення.  Складання порівняльної характеристики образів  пасербиці та рідної доньки .
Мета: вчити аналізувати художній твір, формувати навички порівняльної характеристики героїв, розкрити духовний світ героїв та втілення в образах героїв казки конфлікту між добром і злом , вчити характеризувати героїв за їх вчинками ; розвивати зв’язне мовлення ; виховувати доброту , любов, милосердя.
Тип уроку: комбінований.
 Посеешь слово – пожнешь поступок.
Посеешь поступок – пожнешь характер.
 Посеешь характер – пожнешь судьбу.
 Російське прислів’я.

Хід уроку

І. Актуалізація знань
 1. Гра «Закінчи речення»
1) Пасербиця мусила виконувати всю хатню роботу, була…
 ( Попелюшкою в домі)
2) Починок упав у криницю , дівчинка побігла до мачухи та…
 ( розказала про таке нещастя)
3) Хліб почав гукати до неї : «Ох , витягни мене. Витягни ,бо…
 ( згорю , я вже давно спікся»)
4) Яблуня просить до неї : « Ох , обтруси мене . Яблука мої…
 ( давно вже достигли.»)
5) А щойно пасербиця ввійшла в двері , півень злетів на цямрину і заспівав …
(« Кукуріку, кукуріку ! Наша дівчина їде, на ній золота без ліку»)
6) І прийшла ледащиця додому , вся вкрита смолою, а півень, побачивши її ,злетів на цямрину і загорлав…
(Кукуріку , кукуріку! Наша ледащиця іде, що брудна буде довіку!)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності .
1.     Слово вчителя
На сьогоднішньому уроці , працюючи з змістом казки та обговорюючи вчинки її персонажів доторкнемося до народної мудрості , до духовних цінностей всього людства . Кожна казка чогось навчає .В кінці сьогоднішнього уроку ви повинні дати відповідь на проблемне запитання: « Чого навчила мене казка братів Грімм «Пані Метелиця».
ІІІ. Робота над темою уроку. Оголошення теми , мети уроку
1. Бесіда
  • Назвіть героїв казки.
  • Які з них позитивні , а які негативні?
  • Хто з героїв вам найбільше сподобався?
  • Які два світи зображені у казці?
2. Складання таблиці
 «Система образів казки»
Реальний світ
Казковий світ
мачуха
Хліб
рідна дочка
нерідна дочка
яблуня
півень
пані Метелиця
автор ( народ)



Запис у зошити ключових слів для характеристики героїв.
Вдова (мачуха)
набагато більше любила рідну доньку ;
пасербицю лаяла на всі застави
Пасербиця

вродлива, роботяща, була Попелюшкою в домі , у всьому була старанна, бідна дівчина
Рідна дочка
погана й ледача , гидка й ледащиця, ледарка

2.     Робота над характеристикою персонажів казки.
Робота в групах.
Учні діляться на три групи:
перша - ті , які співчувають пасербиці ;
друга - ті , які засуджують вдовину доньку;
третя - ті, які порівнюють образи дівчат.
Відповідаючи на запитання учні наводять аргументи і художні засоби.
Перша група .
  • Чому ви співчуваєте героїні?
( Мачуха не жаліла її, лаяла. Роботяща , щодня пряла. Добра : допомогла витягти хліб, обтрусила яблуню. Все старанно робила у пані Метелиці.)
Отже, пасербиця мала право бути нагородженою.
Друга група .
  • Чому ви засуджуєте вдовину дочку?
( Мачуха її любила. Була байдужа до пасербиці. Ледача, нічого не робила. Жадібна і заздрісна , сама пішла до бабусі за золотом. Не допомогла хлібу і яблуні . На другий день у пані Метелиці почала лінуватися.)
Третя група .
  • Що ви можете порівняти в казці ?
3.     ( Золотий дощ – чорна смола . Ці два кольори , схожі на дві долі дівчат. Одна отримала нагороду за свій добрий , лагідний, привітний характер та шляхетні вчинки. Інша була покарана за заздрість , лінощі, жадібність та погані вчинки. Одна до кінця життя не буде соромитися себе, а інша , як горлав півень : «Брудна буде довіку».
3. Складання порівняльної характеристики героїнь
Пасербиця
Рідна дочка
працьовита,скромна, лагідна, привітна, люб’язна, добра, чуйна
ледача, груба. жорстока
готова допомогти іншим, альтруїстка
усе робить тільки для себе, егоїстка
Автор (народ)
захоплюється пасербицею
засуджує рідну дочку
4.     








Робота з епіграфом уроку.
Бесіда.
  • Як ви розумієте це російське прислів’я ?
  • Підберіть подібне українське?
( Як постелиш так і виспишся).
  • Як стосуються дані слова нашої казки?
ІV. Підсумок уроку.
1.     Відповідь учнів на проблемне запитання :
«Чого навчила мене дана казка?»
2.     Слово вчителя.
«Казка – цінна спадщина кожного народу. У ній відбито найзаповітніші думки й сподівання , розум і мудрість , велич і духовну красу багатьох поколінь,»- пише у передмові до казок братів Грімм В.Романець.
Великим щастям стає для людини зустріч в дитинстві з казкою.
V. Завдання додому.
Переказувати казку .